Praktijkgebieden: Bouwrecht
In de praktijk kan verschil van mening ontstaan over de vraag wat partijen wel of niet bedoeld hebben te laten vallen onder de aan een architect gegeven opdracht tot directievoering. Een voorbeeld is te vinden in het Tijdschrift voor Bouwrecht van deze maand, te weten een appel-uitspraak van de Raad van Arbitrage voor de Bouw van 14 juni van dit jaar (TBR 2012/204).
De zaak betrof de verbouwing en uitbreiding van een woonhuis. De aannemer had nog geld van de opdrachtgever te vorderen, en maakte daarom een geschil aanhangig bij de Raad van Arbitrage voor de Bouw. De aannemer kreeg gelijk, en de opdrachtgever ging in appel.
Een belangrijke grief van opdrachtgever richtte zich tegen het oordeel van arbiters in eerste aanleg dat er sprake was van een opdracht tot volledige directievoering, met andere woorden: de opdrachtgever was in principe gebonden aan alle door de architect genomen beslissingen. De opdrachtgever stelde dat hij met de architect slechts beperkte directievoering was overeengekomen, en dat de architect daarnaar ook had gehandeld, zodat de aannemer niet kon menen dat er sprake zou zijn van volledige directievoering.
De opdrachtgever gaf als voorbeelden: 1) de architect sprak er de aannemer niet op aan dat hij de bouwtijd overschreed, 2) de architect sprak de aannemer niet aan op gebreken en tekortkomingen in de bouw, 3) uit de gang van zaken bij de oplevering bleek dat de architect geen volmacht van de opdrachtgever had en 4) de architect was niet gemachtigd tot meerwerkopdrachten. De opdrachtgever nam, zo stelde hij, in al deze gevallen steeds de eindbeslissingen.
Arbiters constateerden echter het volgende: 1) de opdracht tot de bouw is gegeven door de architect namens de opdrachtgever, 2) in het bestek is zonder voorbehoud bepaald dat de architect de directie voert, 3) het begrip directie is in het bestek niet gedefinieerd, 4) het bestek bepaalt dat voor uitvoering van wijzigingen in de overeenkomst een opdracht van de opdrachtgever of van de directievoerder is vereist en 5) de architect is in ieder verslag van de bouwvergaderingen als directievoerder genoemd en heeft daarbij de opdracht de meer- en minderwerklijsten bij te houden.
Gegeven deze omstandigheden kwamen arbiters tot het oordeel dat aannemer op grond van hetgeen in de branche gebruikelijk is ervan mocht uitgaan dat de directievoerende architect in alle zaken het werk betreffende de opdrachtgever vertegenwoordigde, tenzij uit feiten en omstandigheden anders zou blijken. Uit niets blijkt echter, aldus arbiters, dat de opdrachtgever de aannemer heeft laten weten dat de opdracht tot directievoering niet volledig was en welke dan wel de beperkte rol van de architect tijdens de bouw was.
Arbiters voegden aan deze overwegingen nog als slot toe dat de enkele omstandigheid dat de opdrachtgever ook zelfstandig ingreep in het uitvoeringsproces aan het voorgaande niet afdoet: die bevoegdheid heeft een opdrachtgever altijd, nu hij de eindverantwoordelijkheid voor zijn eigen gebouw houdt.
Voor een in het bouwrecht opgegroeide advocaat is deze uitspraak natuurlijk zo logisch als maar zijn kan , maar de uitspraak toont wel aan dat er in het bouwrecht nog altijd partijen zijn te vinden die onmogelijke stellingen proberen te verdedigen, met als eindresultaat onbegrip en frustratie.
Charles Smit is niet meer werkzaam bij Wieringa Advocaten. Indien u een vraag heeft naar aanleiding van deze blog dan kunt u zich wenden tot onderstaande contactpersoon van het praktijkgebied bouwrecht.
Door het leggen van conservatoir (derden) beslag worden vermogensbestanddelen van een wederpartij per direct bevroren. Er kan geen overdracht meer plaatsvinden en in bepaalde gevallen kunnen vermogensbestanddelen zelfs elders in bewaring worden gegeven. Deze actie kan druk zetten op de wederpartij waardoor een snelle oplossing kan worden bereikt.
Beslaglegging moet wel altijd worden gevolgd door een bodem of arbitrage procedure, tenzij eerder een buitengerechtelijke oplossing wordt bereikt.
Onterecht leggen van beslag moet worden voorkomen; het kan leiden tot een schadevergoedingsactie.
Wij onderzoeken graag of dit rechtsmiddel in uw situatie tot een spoedige oplossing kan leiden.
Snel een uitspraak nodig van de rechter over een bepaalde urgente situatie? In dat geval is een kort geding een oplossing voor uw situatie. De rechter geeft een voorlopig oordeel waaraan partijen zich al dan niet op straffe van een dwangsom dienen te houden.
Wij denken graag mee over de voor uw situatie passende juridische oplossing.
Dit is in het civiele en bestuurlijke recht de procedure die (al dan niet na hoger beroep) leidt tot een definitieve beslechting van het geschil. Anders dan in een kort geding ligt de nadruk hier veel meer op een schriftelijke uitwisseling van processtukken.
Wij onderzoeken graag of dit de aangewezen procedure is voor uw geschil.
Een partij die zich beroept op de rechtsgevolgen van de door haar gestelde feiten of rechten moet deze bewijzen. Voorafgaand aan iedere gewenste procedure moet derhalve de bewijspositie worden bekeken.
Soms is het bewijs nog niet voldoende in handen van de cliënt. In dat geval is nadere actie gewenst. Te denken valt dan bijvoorbeeld aan het instellen van een (voorlopig) getuigenverhoor of het afdwingen van het verkrijgen van inzage in bepaalde documenten die zich bij de wederpartij bevinden (exhibitieplicht).
Wij zoeken graag met u naar de mogelijkheden om uw bewijsprobleem op te lossen.
Soms ontstaat er in een onderneming een intern geschil tussen aandeelhouders of tussen het bestuur en (enkele) aandeelhouders. Dit kan bijvoorbeeld gaan over de te volgen strategie van de onderneming. In dat geval kan aan de Ondernemingskamer, een speciaal daarvoor geëquipeerde afdeling van het Hof Amsterdam -- bij ons kantoor om de hoek -- een onderzoek naar de gang van zaken binnen de onderneming worden gevraagd. Zo'n onderzoek kan worden voorafgegaan door het vragen van voorlopige voorzieningen, zoals het schorsen van een bestuurder voor de duur van de procedure of het tijdelijk ontnemen van het stemrecht van een aandeelhouder.
Wij denken graag mee over de voor uw situatie passende oplossing.